Choroby:
Lewizja jest stosunkowo często atakowana przez choroby i szkodniki. Przede wszystkim może gnić z powodu przelania (szczególnie zimą). Wówczas takie rośliny najlepiej jak najszybciej wykopać. Jeśli liście zaczynają żółknąć, należy je regularnie obrywać.
Do najczęstszych chorób lewizji należy rdza, która objawia się niewielkimi rudawymi plamkami na liściach.
Szkodniki:
Roślinę atakują też takie szkodniki jak:
1. Mszyce,
2. Mączliki,
3. Ślimaki. |
Wymagająca roślina!
Lewizja kocha słońce, ale nie znosi gorącego podłoża i upału, dlatego powinna być sadzona w pobliżu większych kamieni, które osłonią ją przed bezpośrednim, południowym słońcem i ograniczą nagrzewanie się ziemi. Pod jej uprawę należy od razu wybrać miejsce docelowe, gdyż ze względu na korzeń palowy nie lubi przesadzania.
Podłoże pod jej uprawę musi być dobrze zdrenowane, gdyż roślina nie toleruje wody zalegającej w okolicach liści i korzeni (szybko gnije). Z tego względu przed jej posadzeniem do gruntu, wierzchnią warstwę ziemi dobrze jest wymieszać z gruboziarnistym piaskiem.
Na dobrze zdrenowanych stanowiskach, osłoniętych przed deszczem i ostrym słońcem, może przetrwać zimę w gruncie, ale silniejsze mrozy i częste opady oraz wilgoć zalegająca w okolicy korzeni łatwo mogą ją zniszczyć.
Rozmnażamy poprzez nasiona, przez rozetki potomne lub przez sadzonki liściowe. Torebki otwierające się od nasady ku wierzchołkowi, zawierające od 1 do 50 brązowych lub czarnych nasion.
|