Choroby:
Brak elementów odżywczych:
Brak żelaza – chloroza liści, żółkną między nerwami, ale nerwy pozostają zielone;
Brak potasu – na brzegach liści pojawiają się brązowe plamki, reszta liścia żółknie; brązowe i brunatne plamy na brzegach liści.
Najgroźniejszą chorobą jest fytoftoroza. Jeżeli zauważymy objawy na krzewie, należy go w całości usunąć. Dodatkowo wszystkie sąsiednie rododendrony należy zabezpieczyć z użyciem środków grzybobójczych (fungocydów). Plamistość i szarą pleśń zwalcza się przez usuwanie zaatakowanych części rośliny i spryskiwanie jej łagodnymi preparatami przeciwko grzybom.
Szkodniki:
Opuchlaki. Na opuchlaki stosujemy Biopreparat Agrecol Natura Opuchlak Limit.
Podlewanie: w konewce/wiadrze: 10 g preparatu rozpuścić w 5 l wody. Tak przygotowanym roztworem obficie podlać zagrożone lub porażone przez opuchlaki uprawy. Dodatkowo rośliny można podlać, wpłukując preparat w głąb gleby.
Oprysk: 10 g preparatu rozpuścić w 5 l wody i opryskać do 100 m2 powierzchni upraw zagrożonych porażeniem przez opuchlaki. UWAGA: po opryskaniu powierzchni ziemi pod zagrożonymi roślinami uprawę podlać, wpłukując preparat w głąb gleby. |
Mają dość płytki system korzeniowy, przez co nie mogą czerpać składników pokarmowych z głębi gleby. Dlatego należy dobrze przygotować miejsce posadzenia. Rododendrony powinny rosnąć na stanowiskach osłoniętych od wiatru, lekko zacienionych. Dobrze poradzą sobie także w pełnym cieniu, jednak nie będą wtedy zbyt obficie kwitnąć, a więc nie będą tak widowiskowe. Powinno się unikać sadzenia na stanowiskach słonecznych, ponieważ mocno operujące słońce łatwo przesuszy roślinę, a jest ona bardzo wrażliwa na suszę.
Rododendrony muszą być dobrze nawodnione przed pierwszymi przymrozkami, by miały skąd czerpać wodę gdy ta w glebie zamarznie.
Roślinę należy nawozić minimum dwa razy do roku w kwietniu a potem przy kwitnieniu w maju lub czerwcu. Później możemy nawozić dolistnie co miesiąc po kwitnieniu. |