Szara zgnilizna (botrytis), Fusarios, Cerkosporoza - choroby grzybicze.
Szkodniki:
Nie tylko grzyby i wirusy, ale także owady mogą poważnie zaszkodzić roślinie. Część z nich jest nosicielami chorób wirusowych. Pasożyty wysysają soki z roślin, wykorzystują wszystkie części lilii do odżywiania i rozmnażania, co prowadzi do śmierci kwiatów.
Najpopularniejsze szkodniki lilii to mszyce oraz poskrzypka liliowa. W przypadku pojawienia się poskrzypki od wczesnej wiosny do jesieni w liściach i pąkach kwiatowych lilii można dostrzec wygryzione nieregularne dziury.
Piskliwy chrząszcz, Pająk czerwony, Lily latać, Medvedka, Mucha cebulowa, Wireworm.
Jeśli lilie uschną, wyschną, cebulki zostaną zjedzone, do gleby należy dodać popiół lub wapno. Rośliny opryskuje się roztworem nadmanganianu potasu, dodając 3-5 g produktu do wiadra z wodą. Dorosłe kwiaty nawadnia się środkami owadobójczymi Medvetox, Provotox, Vallar, rozcieńczając je zgodnie z instrukcją. |
Po kwitnieniu należy usuwać przekwitłe kwiatostany, pozostawiając jak najdłuższą łodygę z liśćmi aż do jej samoistnego całkowitego zaschnięcia. Rośliny kilkukrotnie w sezonie dokarmiamy nawozami wieloskładnikowymi, podlewamy w okresach suszy.
Lilie sadzimy w miejscach słonecznych lub półcienistych. Wybranie stanowiska powinno być dobrze przemyślane, ponieważ lilie nie lubią częstego przesadzania i najlepiej kwitną pozostawione w tym samym miejscu kilka lat. |