Jeśli narcyz nie zakwitnie, może być to spowodowane niewystarczającą wilgotnością podłoża, brakiem nawożenia albo przedwczesnym usunięciem listowia w poprzednim sezonie. Przyczyną mogą być też szkodniki (tzw. muchy narcyzowe albo nicienie) i choroby (zgnilizna cebuli) uszkadzające cebulki.
Musimy pamiętać również o chorobach wirusowych. Najbardziej pospolitą jest mozaika narcyzowa, której symptomy to pojawiające się na liściach przebarwienia.Najlepszą walką z chorobami jest zaprawianie cebulek zaprawą grzybobójczą oraz usuwanie uszkodzonych cebul.
Podczas wykopywania cebul możemy zauważyć, że cebule są miękkie i posiadają oznaki gnicia. Jeżeli po przekrojeniu takiej cebulki zauważymy drobne larwy to znak, że mamy do czynienia z udnicą cebulówką. Cebulki narcyzów możemy zabezpieczyć przed udnicą poprzez zastosowanie środków: Basudin 25 EC, Diazinon EC lub Diazol 250 EC. W miejscach sadzenia cebulek możemy również rozprowadzić granulat przeciw insektom o tych samych nazwach i wymieszać go z warstwą podłoża. Zajęte wcześniej cebule niestety trzeba zutylizować. |
Pozostawione w ziemi cebulki wymagają odżywienia, więc liście są potrzebne. Gdy całkowicie uschną, wtedy trzeba je wyciąć. Żółknące i zasychające liście najlepiej ukryć — w sąsiedztwie żonkili posadźmy więc rośliny zasłaniające ten mało efektowny widok.
Żonkil to roślina uprawiana z cebul przybyszowych, które łatwo rozmnożyć.
Nie można sadzić żonkili później niż we wrześniu, bo cebula nie zdąży wykształcić korzenia i nie będzie odporna na mróz. Po posadzeniu, należy obficie podlać uprawę. Jeżeli kępa żonkili będzie coraz gęstsza, a kwiaty będą miej obfite, należy dokonać przerzedzenia jej. Na jednym miejscu mogą one bowiem rosnąć od 5-8 lat. |